Супроводження  театрального мистецтва і онлайн вистав вперше в Україні
20.04.2021

Катерина Іщенко, експерт з IP та медіа права, розпочала співпрацю між Анте та Театром 360 градусів. Останні півроку ми стали частиною неймовірних проектів – створення онлайн-версій вистав «Камінний господар» та «Шинель» у той час як Театр на Подолі переживав відсутність глядачів внаслідок локдаунів.

Про проект

Театр 360 градусів став новим витком у розвитку театрального мистецтва в Україні. Він поєднав театральні вистави, кінозйомку, яскраві спецефекти та сучасне звучання. Проект надав можливість пізнати театр, не виходячи з дому, у будь-якому куточку світу.

Першим проектом, який з’явився на екранах стала українська інтерпретація історії про Дон Жуана – постановка «Камінний господар» за мотивами драми Лесі Українки. Відеовистава створена як фільм – з використанням 3-Д ефектів сучасним українським режисером Іваном Уривським. Онлайн виставу подивилось більш ніж 40 000 тисяч глядачів. Відзнята вистава отримала статус Національного фільму і показана також у кінотеатрах всіх регіонів України.

Наступним проектом стала арт-постановка «Шинель» режисера Валерії Федотової за мотивами повісті Миколи Гоголя. Тут особлива увага приділена музичному супроводу, оскільки музика для вистави написана відомими українськими композиторами Олександром Філоненко та Дмитром Авксентьєвим. Деякі саундтреки вистави записані разом з симфонічним оркестром «Віртуози Києва». Їх можна буде слухати окремо як самостійні музикальні композиції. Онлайн вистава зібрала більш ніж 50 000 тисяч глядачів із 100 країн світу.

Юридичне супроводження проекту

Сучасні онлайн вистави та театральні постановки вимагають якісного юридичного супроводу, оскільки такі проекти створюються із залученням величезної команди з різних творчих сфер. За кадром залишилось багато правових аспектів, які зробили можливим організацію, запис та показ відеовистав. Катерина Іщенко разом з юристами Анте працювали у декількох напрямках: забезпечення дотримання прав інтелектуальної власності та договірна робота з контрагентами.

Важливим аспектом виявилось «очищення» авторських та суміжних прав , тобто отримання всіх необхідних дозволів для законного використання музики, що вимагало проведення тривалих переговорів із правовласниками.

В Україні, на жаль, часто нехтують необхідністю дотримання авторських прав, отримання необхідних ліцензій, тож коли Театр 360 градусів звернувся до нас з таким запитом, ми були приємно вражені. Унікальний український продукт, який враховує всі юридичні вимоги, та має необхідні дозволи – це неймовірний кейс і демонстрація поваги до прав інтелектуальної власності.

Для звучання композицій під час вистави ми отримали ліцензії на використання об’єктів авторського та суміжних прав: провели переговори з композиторами, авторами та студіями звукозапису; узгоджували ціну, строк та обсяг використання. Надихнувшись проектом деякі іноземні композитори навіть надали права безкоштовно і бажали успішної реалізації проекту. Договірна робота з контрагентами проекту не менш важлива частина юридичної роботи. Правильно оформлені домовленості з режисерами, операторами, акторами, композиторами, художниками захищають обидві сторони: продюсера і учасників проекту.

Ми неймовірно раді зробити свій вклад у підтримку театрального мистецтва та сприяти його доступності для кожного.

Більше про діяльність Театру 360 градусів читайте за посиланням: https://theatre360.com.ua/ .

За роботою команди Анте слідкуйте на сторінці в ФБ https://www.facebook.com/antelawua .